Zespół GUADALUPE O zespole
O zespole i wspólnocie

Zespół "Guadalupe" powstał w 2013r. w Lublinie, jako owoc Spotkań Guadalupiańskich skupionych wokół Matki Bożej z Guadalupe, patronki życia. Misją zespołu jest uwielbienie Boga razem z Maryją oraz krzewienie kultu Matki Bożej z Guadalupe. W skład zespołu wchodzą dzieci, młodzież i dorośli. Naszą siedzibą jest Archikatedra Lubelska. Duszpasterzem Wspólnoty w latach 2013-2018 był ks.Tomasz Makarewicz SAC. Obecnie duszpasterzem Wspólnoty jest ks. Łukasz Sidor.

 


Nazwa zespołu to "Guadalupe", czyli imię Maryi, które pozostawiła po sobie, gdy objawiła się św. Juanowi Diego w 1531r. w  Meksyku. W języku nahuatl imię Maryi de Guadalupe mogło brzmieć jako: "Te Quatlasupe" i mówi o Matce miażdżącej węża, który czyha na nasze życie.

Kwiat umieszczony przy nazwie zespołu to "Nahui Ollin" ("kwiat Słońca") - aztecki symbol pełni, ładu i nowego życia. Na obrazie Dziewicy z Guadalupe znajduje się na łonie Maryi i "ogłasza, że z Matki Bożej z Guadalupe narodzi się ktoś, kto podporządkuje sobie świat i obdarzy go pełnią życia (...). My wiemy, że zapowiada narodziny Syna Maryi, Jezusa Chrystusa." (Wincenty Łaszewski "Tajemnica Guadalupe").

Nasz zespół, będący własnością Maryi, pragnie, tak jak Ona, nieść Jezusa światu i uwielbiać Go, szczególnie w darze życia.

Chcemy tak jak św. Maksymilian Maria Kolbe i św. Jan Paweł II zdobywać świat dla Niepokalanej, a przez to pozyskiwać serca dla Jezusa Chrystusa, naszego Pana.

MODLITWA WSPÓLNOTY

Maryjo, ukryj nas w Swoim łonie,

w Sercu Jezusa,

pod osłoną Ducha Świętego,

W ręku Boga Ojca.

Amen.

 

HISTORIA ZESPOŁU I WSPÓLNOTY

Oficjalnie zespół powstał w 2013 roku, jednak historia powstania jest o wiele dłuższa. Rodzina Państwa Beszłejów przez 4,5 roku mieszkała w Meksyku. Był to czas kadencji Pana Gabriela Beszłeja - ambasadora Polski w Meksyku w latach 1999-2004. Rodzina otrzymała tam wiele łask za pośrednictwem Matki Bożej z Guadalupe patronki Meksyku, między innymi cudowne uzdrowienie małżonki Pana Gabriela-Grażyny Beszłej, która po wypadku samochodowym miała połamane żebra i poważnie uszkodzoną wątrobę. Po modlitwie księdza za wstawiennictwem Matki Bożej z Guadalupe o uzdrowienie z wypadku, Pani Grażyna zaczęła czuć się dobrze. Przed operacją, która miała się odbyć, zrobiono kolejne badania i okazało się, że na zdjęciach wszystko jest w normie. To był cud niewytłumaczalny dla lekarzy.

Po powrocie do Polski Pani Grażyna, która została przyjęta 12.07.2004 r. do Arcybractwa Matki Bożej z Guadalupe w Bazylice na Tepeyac, w podziękę za uzdrowienie zaczęła organizować Święto Matki Bożej z Guadalupe u siebie w domu we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe (12 grudnia). Na początku przyszło około 15 osób, a z roku na rok przychodziło coraz więcej ludzi. Na spotkaniach oglądano filmy o Matce Bożej i Jej Święcie, śpiewano meksykańskie piosenki, próbowało się meksykańskiej kuchni,a przede wszystkim modlono się na Różańcu. Raz nawet w domu odbyła się Eucharystia. Tego razu dom "pękał w szwach"-należało więc przenieść spotkanie w miejsce, gdzie można było pomieścić więcej ludzi.

2010

Piąte Spotkanie Guadalupiańskie w 2010 r. odbyło się w Parafii Wieczerzy Pańskiej w Lublinie. Rozpoczęte było Różańcem, potem odbyła się Msza Święta, w której słowo wygłosił ks. Łukasz Waś, ofiarowanie róż Matce Bożej z Guadalupe przez dzieci oraz modlitwa zawierzenia. Tutaj zaczął się formować zespół-poprzebierani byli w tradycyjne meksykańskie stroje. Po tym wszystkim wierni skierowani byli do przystrojonej sali gimnastycznej Pallotyńskiego Gimnazjum i Liceum Ogółnokształcącego w Lublinie. Tam odśpiewano meksykańskie "posadas" i nakarmiono "pielgrzymów" meksykańską tortillą. Dzieci póżniej rozbiły pińatę - twardą kulę z 7 rogami, zawierającą w środku słodycze. Spotkanie skończyło się Apelem oraz błogosławieństwem.

2011

Szóste spotkanie Gaudalupiańskie w 2011 roku odbyło się w Archikatedrze Lubelskiej. Tam członkowie Wspólnoty "Porcjunkula" FZŚ w Lublinie, do której należy Pani Grażyna Beszłej, poprowadzili Różaniec. Tu po raz pierwszy wystąpił zespół przebrany w stroje mariachi. Nazwali się wtedy "Mariachis Polacos", czyli "Polscy Mariachi". Po Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Karpiński, wierni skierowali się w procesji do auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego, gdzie odbył się musical o objawieniach Matki Bożej z Guadalupe "Posłanie Bożej Miłości". Czciciele Matki Bożej i tym razem dostali meksykański poczęstunek przygotowany przez członków FZŚ. Pod koniec dzieci rozbiły pińatę. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego oraz błogosławieństwem.

2012

Siódme spotkanie Guadalupiańskie w 2012 roku również odbyło się w Archikatedrze. Skład zespołu powiększył się o chór (przeważnie osób, które brały udział w musicalu). Rozpoczęto różańcem oraz Mszą Świętą, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik. Była to też 25 rocznica święceń wielu kapłanów, zatem w koncelebrze było ok. 50 księży. Po Mszy Świętej odbył się koncert na cześć Matki Bożej z Guadalupe. A rodziny otrzymały małe pińaty do swoich domów. Pińaty były zrobione przez członków Wspólnoty "Porcjunkula" FZŚ.

W tym czasie Agnieszka Beszłej, która przewodniczyła zespołowi Guadalupiańskiemu (wtedy jeszcze "Mariachis Polacos"), postanowiła nagrać płytę z własnymi utworami. Wiele osób pytało ją o to i uznała to jako znak z nieba. Po błogosławieństwie kierownika duchowego wiedziała, że ma również błogosławieństwo Boże. Wtedy rozpoczęła przygotowania do nagrania pierwszej płyty. To było dzieło Maryi, więc pomoc przychodziła z różnych stron. Miała to być płyta na żywo z Uwielbienia z okazji Zwiastowania NMP w Archikatedrze Lubelskiej. W Uwielbieniu uczestniczyło oprócz członków Mariachis Polacos, zespołu Razem za Jezusem także wiele innych osób. Gdy ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry, spytał Agnieszkę co to za osoby, nie zdając sobie z tego sprawy wypowiedziała prorocze słowa, że może coś z tego będzie. No i było. Na płycie znajdują się dwa nagrania z tego koncertu, reszta musiała być dograna w auli Caritasu. Nagrania trwały 3 dni i rozpoczęły się 20 maja w Święto NMP Matki Bożej Kościoła , potem były nieliczne dogrywki. Agnieszka płyty nie chciała podpisać swoim imieniem i nazwiskiem, mimo że wszystkie kompozycje są jej autorstwa, ponieważ wiedziała, że to była praca zespołowa. Nazwa zespołu, która od razu jej przyszła na myśl to "Guadalupe", bo to właśnie przez Maryję zespół zaczął się tworzyć. Przed próbami zespół zawsze modlił się za Jej przyczyną wzywając Ducha Świętego.

2013

Po nagraniu pierwszej płyty Maryja zaczęła przysyłać nowych członków do zespołu. Podczas premiery pierwszej płyty "Na nowo pragnę", Agnieszka poznała ks.prof. Adama Rybickiego, przez którego słowo,napisała piosenkę "Obudź mnie". Ksiądz zaproponował stworzenie wspólnoty modlitewno-formacyjnej i od października 2013 roku istnieje również Wspólnota Guadalupe, której  przez pierwszy rok był opiekunem. Zadaniem wspólnoty jest głównie uwielbienie Boga razem z Maryją oraz ewangelizacja.

Trzeba również powiedzieć o ks.Tomaszu Makarewiczu SAC, który prawie od samego początku uczestniczył w spotkaniach. Ksiądz Tomek był katechetą Agnieszki dlatego brał udział również w spotkaniach domowych. Na spotkaniach w kościołach często prowadził modlitwę, a w musicalu grał wujka Juana Bernardino. Teraz jest opiekunem Wspólnoty Guadalupe. W Archikatedrze Lubelskiej w każdą drugą niedzielę miesiąca razem ze Wspólnotą prowadzi Uwielbienie z Maryją.

Wspólnota jest dziełem Maryi. Ona ją prowadzi i ochrania płaszczem opieki oraz wyprasza wszystko co jest potrzebne do ewangelizacji.

Ósme spotkanie Guadalupiańskie odbyło się w dwóch miejscach. 12 grudnia zespół posługiwał na Mszy Świętej w Archikatedrze Lubelskiej, zaś 14 grudnia odbyło się dłuższe spotkanie w Kościele OO.Kapucynów pw. Piotra i Pawła. Tam rozpoczęto Mszą Świętą, po niej nastąpił Różaniec prowadzony przez Wspólnotę Guadalupe. Po różańcu wierni udali się na patio za kościołem, gdzie odśpiewano posadas, a później otrzymano meksykański poczęstunek, przygotowany przez Wspólnotę "Porcjunkula" FZŚ. Wszystko zakończyło się Apelem oraz błogosławieństwem.

2014

W 2014 roku w styczniu wyszedł teledysk piosenki "Obudź mnie", który jest podzięką za kanonizację św. Jana Pawła II, patrona zespołu. W tym samym roku w czerwcu wyszła druga płyta zespołu o tej samej nazwie,nagrana w Studiu Fanfara.

Wspólnota jeździ i posługuje w wielu miastach i wioskach w Polsce. Wszędzie gdzie ludzie są spragnieni uwielbienia Boga.

W grudniu 2014 roku odbyło się IX Dni Guadalupiańskie. 12 grudnia we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe, Wspólnota Guadalupe wraz ze Wspólnotą Najświętszego Imienia Jezus oraz Akademią Młodzieżową FSD wystawili musical "Życie Maryi" w Parafii Poczekajka. Następnego dnia w Parafii Garnizonowej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP odbył się Koncercik na cześć NMP oraz meksykański poczęstunek i rozbita została pińata dla dzieci. Trzeciego dnia uroczystości zakończyły się Uwielbieniem Jezusa w Najświętszym Sakramencie w Archikatedrze Lubelskiej. Każdego dnia świętowanie rozpoczynało się Różańcem oraz Mszą Świętą. W trakcie tych dni wyszła 3 płyta zespołu "Wskazujesz Pana". Zespół także zaczął rozprowadzać książkę o Matce Bożej z Guadalupe autorstwa Wincentego Łaszewskiego "Świadectwo Wizjonera".

[więcej informacji odnośnie IX Dni Guadalupiańskich w zakładce: Media o nas]

2015

W 2015 roku Wspólnota podjęła wiele dzieł mających rozszerzać kult Matki Bożej i za Jej pośrednictwem przybliżać do Jezusa. W marcu po raz drugi Wspólnota Guadalupe wraz ze Wspólnotą Najświętszego Imienia Jezus wystawiła musical „Życie Maryi” w Parafii Poczekajka. Musical „Życie Maryi” odbył się czterokrotnie (dwukrotnie w maju, październik oraz grudzień) w Parafii Poczekajka. Za każdym razem zgromadził pełny Amfiteatr widzów. Ponadto Wspólnota cały czas posługiwała w wielu parafiach. Za przyczyną Maryi udało nam się wyjechać na północ Polski – Ustka, Kołobrzeg oraz na Kaszuby. W sierpniu członkowie Wspólnoty pielgrzymowali na Jasną Górę w 37 Pieszej Lubelskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Dodatkowo utwór pt. „Nawróćmy się” stał się hymnem tejże pielgrzymki.

W grudniu 2015 roku mogliśmy się cieszyć z X spotkania Guadalupiańskiego („Tydzień Guadalupiański), które trwały przez od 8 do13 grudnia. 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyło się Oratorium ku czci Matki Bożej. Na scenie zgromadziło się wielu instrumentalistów i chórzystów także spoza Wspólnoty. Koncert miał miejsce w nowym budynku Filharmonii Lubelskiej. Tego dnia Arcybiskup Stanisław Budzik, który patronatem honorowym objął całe to wydarzenie, poświęcił Filharmonię. Po koncercie odbyła się zbiórka ofiar na Rodzinny Dom Dziecka Sióstr Służebniczek Wynagrodzicielek NSJ. Oratorium było nagrywane przez TVTrwam. Następnego dnia 9 grudnia w wspomnienie św. Juana Diego w Parafii Garnizonowej Niepokalanego Poczęcia NMP, po Mszy Świętej Wspólnota modliła się na Różańcu przedstawiając w rozważaniach opowieść o objawieniach w Guadalupe. 10 grudnia zawitaliśmy do Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, po Eucharystii odbyła się meksykańka fiesta, posadas, dzieciom udało się rozbić pińatę. Pyszny poczęstunek przygotowały Siostry z Regionu Lubelskiego FZŚ. 11 grudnia w Parafii Poczekajka po raz kolejny wystawiony został musical „Życie Maryi”. We wspomnienie Matki Bożej z Gudalupe w Archikatedrze Lubelskiej po Mszy Świętej Wspólnota zaśpiewała na cześć Matki Bożej z Gudalupe – Koncert Mariachi. W ostatnim dniu 13 grudnia odbyło się Uwielbienie z Maryją, tradycyjnie w Archikatedrze Lubelskiej. Tego dnia otwarto Bramę Miłosierdzia Bożego w Archikatedrze. W Tygodniu Guadalupianskim podczas Mszy Świętych miały miejsce konferencje, które dotyczyły maryjności, głoszone przez O. Cypriana Moryca OFM, ks. Krzysztofa Guzowskiego oraz ks. Tomasza Makarewicza SAC.

W tym roku wydana została płyta DVD z musicalu „Życie Maryi” oraz audio CD z piosenkami ze spektaklu. Dziękujemy wszystkim za wsparcie modlitewne i materialne. Chwała Panu i cześć Maryi za te dzieła!

2016

W tym roku Wspólnota Guadalupe oprócz wielu Uwielbień z Maryją na terenie całej Polski, prowadziła też rekolekcje dla młodzieży. W maju 2016r. w ramach projektu "Z Kulturą do nieba" na Poczekajce, Wspólnota po raz kolejny przedstawiła Oratorium o Niepokalanym Poczęciu NMP. W lipcu członkowie wspólnoty uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży w Lublinie, podczas Dni Młodzieży w Diecezji, śpiewali na Arenie Lublin piosenkę dla Maryi "Holy Mary, Mother of God" w różnych językach. W sierpniu odbył się po raz pierwszy Musical "Życie Maryi" na świeżym powietrzu w Kazimierzu Dolnym jako zwieńczenie Uroczystości XXX-lecia koronacji Matki Boskiej Kazimierskiej. W październiku Musical "Życie Maryi" został wystawiony podwójnie w Radzyńskim Ośrodku Kultury w Radzyniu Podlaskim. W październiku razem ze Wspólnotą Najświętszego Imienia Jezus nasza wspólnota poprowadziła Seminarium Odnowy Wiary w Parafii Garnizonowej NPNMP. W grudniu jak co roku odbyły się Dni Guadalupiańskie, rozpoczęte 8 grudnia Oratorium o NPNMP w Archikatedrze Lubelskiej. 10 grudnia wspólnota prowadziła uwielbienie z Maryją w Parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach. 11 grudnia tradycyjnie odbyło się Uwielbienie z Maryją w Archikatedrze, a 12 grudnia Święto Matki Bożej z Guadalupe w Parafii Garnizonowej Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie. Po raz pierwszy posługiwała nowa Wspólnota Dzieci Guadalupiańskich, która poprowadziła różaniec, na którym śpiewali i razem z rodzinami (Wspólnota Rodzin Guadalupiańskich) zanosili Matce Bożej róże. Potem odbyła się Msza Święta oraz Koncert Mariachi na cześć Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. Matka Boża zaprosiła wszystkich na meksykański poczęstunek przygotowany przez Siostry ze Wspólnoty Porcjunkula FZŚ oraz ciasta przygotowywane przez Parafian i Rodziny Guadalupiańskie. Na zakończenie dzieci rozbiły pińatę. Bóg zapłać wszystkim za wspólną modlitwę!

W tym roku pojawiły się też dwie nowe płyty zespołu-"Jezu ufam Tobie"(nagranie zrealizowano w Niedzielę Palmową 20 marca 2016r. (Jubileuszowy Rok Miłosierdzia) w Auli Caritas w Lublinie na spotkaniu dla młodzieży przygotowującej się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie) oraz "Oratorium o Niepokalanym Poczęciu NMP na DVD", zarejestrowane 8 grudnia 2015r. przez Telewizję Trwam w Filharmonii Lubelskiej.

2017

Rok 2017 to okres Bożych natchnień, owocem których była Posługa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kardynała Wyszyńskiego, Musical „Fatima” a także Kwartalnik „Czas Maryi”.

Poza Uwielbieniami w kościołach, posługiwaliśmy w ośrodku dla nieletnich, podczas rekolekcji w lubelskich szkołach , a także w Słupsku.

Maryja poprowadziła nas do wiernych w Wildze, Różanymstoku, Warszawie, Fałkowicach, Białymstoku, Chełmie, Łęcznej, Jaczowie, Niemcach, Bęczkowie, Limanowej, Górze Św.Anny, Białej Podlaskiej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Lubieniu, Nasutowie, Bydgoszczy oraz w Puławach.

100 Rocznicę Objawień Fatimskich postanowiliśmy uczcić wystawieniem Musicalu „Fatima”, którego premiera miała miejsce 31 maja w Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i stanowił jeden z elementów cyklu „Kulturą do Nieba” na Poczekajce. W spektaklu przybliżającym historię życia Hiacynty, Franciszka i Łucji wzięły udział Dzieci i Rodziny Guadalupiańskie, a także członkowie Wspólnoty Guadalupe.

W czerwcu przez ulice Lublin przeszedł XV Marsz dla Życia i Rodziny, w którym wzięliśmy udział. Wraz z Dziećmi i Rodzinami Guadalupiańskimi poprowadziliśmy koncert, aby poprzez piosenki pokazać nasze poparcie dla Rodziny. Z kolei w święto Bożego Ciała uczestniczyliśmy w XV Koncercie Chwały, podczas którego adorowaliśmy Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

W tym też roku aż 8 razy wystawiliśmy musical „Życie Maryi”, w tym 3 razy w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, do którego zostaliśmy zaproszeni przez Pana Remigiusza Farbotko z Parafii św. Andrzeja Boboli. Był to czas spotkań i wspólnej modlitwy z Polonią w Londynie. Ponadto musical ”Życie Maryi” zaprezentowaliśmy publiczności w Toruniu, Przedborzu, Wrocławiu, Tarnowie oraz Lublinie.

W sierpniu członkowie naszej Wspólnoty udali się w 38 Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, zaś piosenka „Niepokalane Serce Maryja” stała się jej hymnem.

W grudniu miały miejsce trwające 5 dni XII Dni Guadalupiańskie, które rozpoczęły się 7 grudnia wykonaniem po raz drugi Oratorium o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny wystawionym w Parafii Garnizonowej. Następnie 9 grudnia,w dzień wspomnienia św. Juana Diego, w Amfiteatrze na Poczekajce Rodziny Guadalupiańskie przedstawiły musical „Fatima”. Kolejnego dnia 10 grudnia adorowaliśmy Jezusa przez Maryję w Archikatedrze Lubelskiej. Gość specjalny Pani Magdalena Buczek – założycielka Podwórkowych Kołek Rożańcowych, poprowadziła modlitwę i rozważanie Tajemnicy Różańcowej. 11 grudnia wraz z Rodzinami i Dziećmi Guadalupiańskimi modliliśmy się tajemnicami radosnymi różańca świętego. Zwieńczeniem Mszy Świętej było ucałowanie relikwii św. Jose Sanchez del Rio – piętnastoletniego męczennika z Meksyku. Po uroczystościach zgromadzeni mogli poznać smaki meksykańskich potraw przygotowanych przez Siostry ze Wspólnoty „Porcjunkula” Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Poprowadzono także tradycyjną zabawę adwentową- „pińata”, czyli rozbijanie kuli ze słodyczami oraz loterię fantową, z której środki zostały przeznaczone na potrzeby Sióstr Służebniczek Wynagrodzicielek NSJ. Szczęściarz, biorący udział w loterii, wylosował obraz Matki Bożej z Guadalupe. Na zakończenie Dni Guadalupiańskich 12 grudnia odbył się koncert Dla Najpiękniejszej, sławiący w sposób szczególny Maryję z Guadalupe. W koncercie, poza naszą Wspólnotą, brał udział śpiewak operowy Ryszard Morka ze Wspólnoty Dusz Mniejszych oraz Pani Aleksandra Rudzińska z Lubartowa. Na święto przybyli mieszkańcy z Lublina oraz ludzie spoza naszego miasta. Tego też dnia miała miejsce premiera pierwszego numeru kwartalnika „Czas Maryi” - pisma przybliżającego ludzi do Niepokalanego Serca Maryi.

Ponadto w pierwsze poniedziałki miesiąca, począwszy od marca, prowadziliśmy różaniec i uwielbienie w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego, transmitowanej dla wszystkich chorych leżących na oddziałach.

 

Tego też roku pojawiła się płyta z czterema częściami Różańca "Odmawiajcie Różaniec", aby wypełnić wezwania Maryi w Fatimie do codziennego odmawiania różańca.

Niech Pan będzie uwielbiony razem z Maryją we wszystkich Swych dziełach!

 

 

  Free joomla themes

Gdzie nas oglądacie

Najbliższe Oratorium

Terminarz

marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
kwiecień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Kwartalnik Czas Maryi

Zamów Książkę

Zespół Guadalupe na Facebook

Szósta Płyta Już Jest!!!

Twitter

stat4u