joomla templates top joomla templates template joomla

Dzieła Wspólnoty Guadalupe

Ewelina Mazur. Opublikowano w Numer 2017/01 (1)

 

Wspólnota Guadalupe zawierzona jest Matce Bożej. Poprzez wszystkie nasze działania, dzieląc się naszymi talentami, chcemy prowadzić siebie i innych do Boga, przez Niepokalaną.

 

Musical „Życie Maryi”

Musical został stworzony, by przybliżyć postać Maryi, która jest nierozłącznie związana z życiem i działalnością Jezusa. Poprzez śpiew i taniec opowiada o  najważniejszych wydarzeniach historii zbawienia szczególnie naznaczonych obecnością Bożej Rodzicielki. Zachwyca nie tylko od strony artystycznej, lecz, zgodnie ze świadectwem wielu widzów, porusza także serca doświadczeniem Bożej miłości.

Scenariusz i muzykę opracowali: Agnieszka Beszłej, Aleksandra Złotnicka i Paweł Krasucki. W tworzenie tego dzieła zaangażowały się dwie wspólnoty: Wspólnota Guadalupe i Wspólnota Najświętszego Imienia Jezus, której duszpasterz o. Cyprian Moryc OFM zaprojektował dekoracje i pomógł je wykonać zespołowi technicznemu pod kierownictwem Michała Czakona.

Musical „Życie Maryi” pierwszy raz został wystawiony w grudniu 2014 roku na Poczekajce w ramach tygodnia Guadalupiańskiego. Do tej pory zaprezentowano go 18 razy w różnych miastach w Polsce i za granicą: oczywiście w Lublinie, a także w Radzyniu Podlaskim, Tarnowie, Kazimierzu Dolnym, Przedborzu k/ Częstochowy, Toruniu, Wrocławiu oraz Londynie.

 

 

 

Oratorium o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

„Naprawdę zatem, musimy powiedzieć ze świętymi: De Maria numquam satis! - O Maryi nigdy dosyć! Maryję niedostatecznie dotąd sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano! Zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! Zaprawdę, trzeba zawołać z Apostołem: Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, tak niepojęte są piękności, wspaniałości i doskonałości Maryi, tego Cudu nad cudami, doskonałości łaski, natury i wiekuistej chwały”

św. Ludwik Maria Grignion de Montfort

My, oddani Bogu przez ręce Maryi, pragniemy głosić Jej cześć i ukazywać innym  piękno oraz słodycz Jej Matczynej opieki. Pragniemy, aby Ta, przez którą Bóg uczynił i nadal czyni wielkie rzeczy, została poznana przez każdego człowieka. W podziękowaniu za wszelkie otrzymane łaski „na większą chwałę Bożą” stworzyliśmy Oratorium o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Składa się ono z pieśni na cześć Błogosławionej Dziewicy przeplatanych tekstami z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Muzycznie zostało opracowane przez Agnieszkę Beszłej, Aleksandrę Złotnicką i Pawła Krasuckiego. W dziele tym biorą udział muzycy z naszej wspólnoty oraz liczne grono naszych przyjaciół oraz gości.

Po raz pierwszy oratorium zostało zaprezentowane w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia 2015 roku w Filharmonii Lubelskiej. Był to koncert charytatywny na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka Sióstr Służebnic Wynagrodzicielek NSJ, nad którym honorowy patronat objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik. Wydarzenie zostało zarejestrowane przez Telewizję Trwam. Zaprezentowaliśmy je także w Parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka oo. Kapucynów na Poczekajce 13 maja 2016 roku oraz 8 grudnia tego samego roku w Archikatedrze Lubelskiej podczas obchodów Dni Gudalupiańskich.

 

 

 

Posługa szpitalna

„Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię”.

Wiemy, jak ważna jest modlitwa i jak bardzo potrzebują jej wszyscy chorzy i cierpiący. Ufamy, że Bóg wysłuchuje naszych próśb i zgodnie ze swoją wolą może uzdrowić, przynieść pokój, ukojenie i dodać siły w trudnościach. Kierując się także wolą wypełniania uczynków miłosierdzia wobec bliźnich, chcemy ofiarować im swój czas i obecność, wesprzeć wspólną modlitwą w ich intencjach.

W ramach tej posługi organizujemy spotkania modlitewne w kaplicy św. o. Pio w Szpitalu Wojewódzkim Kardynała Stefana Wyszyńskiego na al. Kraśnickich, w trakcie których adorujemy Najświętszy Sakrament. Członkowie wspólnoty we współpracy z kapelanem o. Tomaszem Rogalińskim OFMCap prowadzą modlitwę o uzdrowienie duszy i ciała. Przez ręce Maryi polecają pacjentów, pracowników szpitala, a także chorych i cierpiących. Uczestnicy, nie tylko ci zgromadzeni w kaplicy, ale również łączący się z nami poprzez telewizję szpitalną, zostają umocnieni Bożym Błogosławieństwem.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w prowadzonej modlitwie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz.18:00.

 

 

Rodziny Guadalupiańskie

„Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, bo do takich należy Królestwo Boże”.

Wraz z rozwojem działalności naszej wspólnoty dzięki pomocy Ducha Świętego zaczęliśmy dostrzegać nowe potrzeby duszpasterskie. Postanowiliśmy stworzyć wspólnotę „Dzieci Guadalupiańskich”, formując młode pokolenie „w duchu i prawdzie”. Jednak cotygodniowe spotkania przyciągały również rodziców, którzy po prostu czekali, aby odebrać swe pociechy. Wsłuchując się w Boże wezwanie, jak i obserwując dogodne warunki, utworzyliśmy drugą wspólnotę – Wspólnotę Rodzin Guadalupiańskich. Jej misją oprócz formacji we wspólnocie, jest ewangelizacja prowadzona przez całe rodziny.

W trakcie spotkań dorośli rozważają Pismo Święte i wysłuchują konferencji, zaś dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez animatorów, które mają prowadzić je do pełni dojrzałości chrześcijańskiej. Obecnie duszpasterzem wspólnoty jest ksiądz Jerzy Krawczyk, wikariusz Parafii Garnizonowej.

Spotkania Rodzin Guadalupiańskich odbywają się w czwartki od godz. 17.00 do 18.30 w Parafii Garnizonowej Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie.

Członkowie Rodzin Guadalupiańskich włączają się w dzieła prowadzone przez naszą wspólnotę - występują w musicalach i są członkami chóru oratoryjnego.

 

 

Musical „Fatima”

Jednym z owoców nowopowstałej wspólnoty Rodzin Guadalupiańskich jest Musical „Fatima”, który przedstawia objawienia Maryi z 1917 roku. Scenariusz opracowany przez Emilię Łabęcką i Agnieszkę Beszłej, został oparty na zapisach z dziennika s. Łucji – jednej z wizjonerek. Oprawę muzyczną przygotowały: Agnieszka Beszłej i Aleksandra Złotnicka. Scenografię wykonał: Radosław Łaziuk we współpracy z członkami Rodzin Guadalupiańskich.

Po raz pierwszy przedstawienie zaprezentowano 31 maja 2017 roku w Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w  amfiteatrze na Poczekajce. Kolejny Musical „Fatima” odbył się 9 grudnia 2017 roku podczas tegorocznych Dni Guadalupiańskich.

 

 

Ewelina Mazur

Pielęgniarka. Posługuje śpiewem i tańcem, w redakcji kwartalnika Życie Maryi oraz jako animatorka przy wspólnocie Rodzin Guadalupiańskich.

Artykuły:

Zamów Książkę nr 1

Zamów Książkę nr 2

VideoBlog Guadalupe

Logowanie

Wyłącznie dla członków Wspólnoty i jej Dzieł. Informacje: admin@guadalupe.com.pl

Kontakt

e-mail zespół:
zespol@guadalupe.com.pl
administrator strony: admin@guadalupe.com.pl