joomla templates top joomla templates template joomla

„Od łona matki Pan mym opiekunem”

Maria Jakubowska. Opublikowano w Numer 2019/02 (6)

Wizerunek Maryi z Guadalupe – Patronki Życia Poczętego.

 

Moja historia, tak jak historia każdej i każdego z Was, rozpoczęła się już w łonie mojej mamy… (a może nawet jeszcze wcześniej, ale o tym za chwilę).

 

Mam na imię Marysia i jestem na III roku studiów. Ale zacznę od początku. Kiedy byłam jeszcze w łonie mojej mamy, pojawiły się pewne trudności zdrowotne i moje życie było zagrożone… Pojawiły się komplikacje (niebezpieczeństwo poronienia w 20.–22. tygodniu ciąży z powodu krwawienia wewnątrzmacicznego). Moje życie było realnie zagrożone… Wtedy moi rodzice oddali mnie pod opiekę Maryi, a wiele osób modliło się za mnie. I… oto jestem! Na chrzcie otrzymałam imię Maria – imię Maryi, więc już od samego początku życia jestem pod Jej płaszczem. Mogę dzisiaj powiedzieć z całą świadomością i wdzięcznością, że jestem owocem modlitwy wielu osób. I dlatego o tej modlitwie, i o Ochronie Życia Poczętego, chciałabym Wam trochę opowiedzieć.

 

I… oto jestem! Na chrzcie otrzymałam imię Maria.

 

Temat ochrony życia jest mi bliski właściwie od dziecka. Przekonanie, że życie zaczyna się w momencie poczęcia, wpoili mi rodzice. Nauczyli mnie także szacunku do każdego ludzkiego życia. Dorastając, miałam okazję spotykać na mojej drodze ludzi, którzy, opowiadając się po stronie życia, byli dla mnie autorytetem. W ten sposób kształtowała się we mnie świadomość godności każdej ludzkiej osoby – od jej poczęcia do naturalnej śmierci. Myślę, że szczególnie ważnym momentem na tej drodze była decyzja przystąpienia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Pamiętam, że już w szkole podstawowej chciałam objąć modlitwą Dziecko w łonie mamy, ponieważ widziałam, jak co roku czynili to moi rodzice. Uroczyste przyrzeczenie wypowiadane w kościele uświadamiało mi (i uświadamia do tej pory), że sprawa, której się podejmuję, jest niezwykle ważna.

Obecnie, będąc członkiem Wspólnoty Guadalupe, odkrywam Maryję jako Tę, Która chroni życie od samego początku. Na cudownej tilmie (indiańskim płaszczu, na którym pojawił się Obraz) Maryja przedstawiona jest w stanie błogosławionym, a świadczy o tym ciemna wstążka, którą jest przepasana. Oznaczała ona, że kobieta nosi pod sercem maleństwo. O obecności Jezusa w łonie Maryi świadczy także czteropłatkowy kwiat Nahui Olin, aztecki symbol pełni życia, znajdujący się na sukni Maryi. Dla Indian był to znak, że Maryja nosi w Sobie Nowe Życie, Dawcę Życia – Jezusa. Ponieważ Maryja (Guadalupe) ukazuje się w takiej właśnie postaci, jest uznawana za Patronkę Życia Poczętego. Z Obrazem tym wiąże się jeszcze inna historia. 24 kwietnia 2007 r., tj. w dniu, kiedy parlament stolicy Meksyku przegłosował ustawę aborcyjną, podczas Mszy Świętej za Dzieci Nienarodzone na Obrazie Matki Bożej z Guadalupe pojawiło się niezwykłe światło. Było ono dostrzegalne gołym okiem, ale mogły je zarejestrować także aparaty fotograficzne. Światło to wychodziło z miejsca, w którym na Obrazie znajduje się łono Maryi – czyli, inaczej mówiąc, z miejsca, w którym na tym Obrazie znajduje się Jezus. Światło przybrało kształt ludzkiego embrionu – dziecka w początkowej fazie życia. Cud przyciągnął uwagę wielu osób, jednak prawo proaborcyjne pozostało…

Maryja jest dla mnie szczególnym wzorem ochrony życia. I myślę, że głębsze poznanie Jej życia może być pomocą dla wielu kobiet; zwłaszcza dla tych, które znalazły się w trudnej sytuacji, a są w stanie błogosławionym. Dlaczego? Spójrzmy na scenę Zwiastowania. Kiedy przychodzi do Niej anioł, Maryja, po ludzku, staje wobec niezwykle trudnej decyzji. Przecież nie mieszka jeszcze z mężem. Jeśli się zgodzi – co pomyśli o Niej Józef? Jak potraktują Ją sąsiedzi? Czy nie spotka Jej krzywda? (Żydzi mogli Ją ukamienować!). Jednak Maryja mówi „fiat” i przyjmuje nowe Życie, chociaż nie była to „ciąża planowana”… Potem wcale nie jest łatwiej. Józef rzeczywiście jest zaskoczony, nie rozumie sytuacji, ma jedynie świadomość, że Maryja i Jezus mogą zostać ukamienowani… Może sąsiedzi już wytykali Ją palcem? Jednak Bóg interweniuje i daje Józefowi światło: „Nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło” (Mt 1, 20). I mimo że po ludzku sytuacja jest niezrozumiała, dla niektórych wręcz gorsząca, Bóg wyciąga z tego wielkie dobro. Jednak warunek jest jeden: Maryja zawierzyła Bogu, by dalej On Sam mógł Ją prowadzić. Niepokalana stanęła w obronie Życia, tak samo św. Józef. To jest wzór dla każdego z nas.

 

(…) co pomyśli o Niej Józef? Jak potraktują Ją sąsiedzi?

 

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Co jednak, gdy widzisz, że świat zapomina dziś o tych najmniejszych w łonach matek, lub gdy sam nie masz pewności, czy to już na pewno jest ludzkie życie? Czuwaj i módl się! (por. Mt 26, 41). Szczególnym wyrazem troski o Poczęte Życie jest dzieło Duchowej Adopcji. Jest to inicjatywa modlitewna, która ma na celu ochronę Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. Do Duchowej Adopcji przystąpić może każdy chętny. Wystarczy postanowić (poprzez wypowiedzenie publicznie lub samemu tekstu przyrzeczenia), że przez 9 kolejnych miesięcy codziennie będziesz otaczał modlitwą jedno Dziecko Poczęte oraz jego rodziców.

 

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40)

 

Do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego można przystępować wielokrotnie. Ważne, by za każdym razem wiernie trwać na modlitwie przez 9 miesięcy. Rozpoczynając Duchową Adopcję, stajesz się dla Dziecka duchowym rodzicem. Ono już od samego początku ma duszę, więc Twoja modlitwa jest mu potrzebna! Tak jak kobieta, która, gdy jest w ciąży, codzienną troską otacza poczęte dziecko, zapewniając mu spokojny rozwój, tak Ty możesz otaczać Malucha codzienną modlitwą. Modlitwą ogarniasz też rodziców Dziecka. Pomocą w tym dziele może być aplikacja na telefon „Adoptuj Życie”. Bieżące informacje dotyczące rozwoju dziecka przed narodzeniem oraz aktualizujące się: grafika, zdjęcia USG i odgłos bicia serca Maluszka mogą sprawić naprawdę dużo radości!

Jest także wiele innych inicjatyw, które wypływają z idei ochrony życia. Są to m.in. rozprowadzane modele stópek dziecka w 10. tygodniu od poczęcia oraz „Jaś” – model dziecka w 10. tygodniu życia. Warto zajrzeć na stronę Fundacji Małych Stópek (https://dlazycia.info/), by dowiedzieć się więcej na ten temat.

 

„Jest także wiele innych inicjatyw, które wypływają z idei ochrony życia. Są to m.in. rozprowadzane modele stópek dziecka w 10. tygodniu od poczęcia oraz „Jaś” – model dziecka w 10. tygodniu życia.”

 

Aplikacja „Adoptuj Życie” pokazuje rozwój dziecka w łonie matki.

 

Na koniec powrócę do początku. Każdy z nas miał swój początek – moment poczęcia. Jednak Bóg znał każdego z nas już wcześniej! Jak to? – zapytasz. Mówi o tym Słowo Boże w Księdze Jeremiasza. Ten fragment jest mi szczególnie bliski, ponieważ wylosowałam go kiedyś na zakończenie rekolekcji: „Pan skierował do mnie następujące słowo: «Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię»” (Jr 1, 4-5). Zaskakujące? Ale prawdziwe…

 

Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię…

 

Marsz dla Życia i Rodziny 2018 – Lublin.

 

Pan Bóg znał Cię, myślał o Tobie jeszcze zanim fizycznie zostałeś ukształtowany w łonie matki. Tak jest z każdym Dzieckiem Poczętym. Bóg o nim wie. Bóg je kocha. Tak samo kocha je Maryja. Czy możemy więc decydować o życiu tego małego Człowieka, którego już ukochał Bóg?

 

Chciałabym zakończyć te rozmyślania modlitwą – piosenką, która zrodziła się we mnie nie tak dawno jako reakcja na drastyczne fakty dotyczące dokonywanych na świecie aborcji…

 

 

Za Nienarodzonych

 

Piękna Pani Guadalupe,

Matko czysta, Panno Święta!

Ratuj Twe bezbronne Dzieci,

Tyś bez grzechu jest poczęta.

 

Nosisz Syna w Swoim łonie,

choć dziś świat temu zaprzecza,

weź te Dzieci w Swoje dłonie,

Matko Boża i człowiecza.

 

Spójrz na losy Twoich Dzieci,

świat dziś życie im odbiera!

A Ty jesteś Matką życia,

ocal życie ich, Maryjo!

 

Tyś Patronką wszystkich matek,

które skarb ten w sobie noszą,

dodaj siły i odwagi,

w chwilach zwątpień przyjdź z pomocą!

 

O Niepokalana Mamo,

chcemy dziś Ci wynagrodzić

każde to Poczęte Życie,

co nie mogło się narodzić.

 

Święta Panno i Dziewico,

pomóż wytrwać nam w czystości.

Niech bronimy zawsze Życia

od poczęcia do starości!

 

 

Maria we Wspólnocie Guadalupe chwali Pana m.in. poprzez grę na skrzypcach.

 


Zamów Książkę nr 1

Zamów Książkę nr 2

VideoBlog Guadalupe

Logowanie

Wyłącznie dla członków Wspólnoty i jej Dzieł. Informacje: admin@guadalupe.com.pl

Kontakt

e-mail zespół:
zespol@guadalupe.com.pl
administrator strony: admin@guadalupe.com.pl