joomla templates top joomla templates template joomla

Rodziny Guadalupiańskie - inspiracja dla duszpasterstwa rodzin

Emilia Łabęcka i Michał Czakon. Opublikowano w Numer 2019/02 (6)

Kolorowanki dla dzieci w czasie jednego ze spotkań Rodzin Guadalupiańskich.

 

Przy bardzo wielu parafiach brakuje propozycji duszpasterskich odpowiadających na potrzeby rodzin z dziećmi. Rodzina jest bardzo ważnym wymiarem wzrastania w wierze. Nie powinniśmy więc zapominać o jej potrzebach związanych z rozwojem duchowym. Dostosowanie treści i formy przekazu tak, żeby „ziarno wydało plon” u każdego członka rodziny (rodziców i dzieci w różnym wieku) jest bardzo trudne. W tej sytuacji ciekawym pomysłem może być organizacja programu duszpasterskiego na wzór Wspólnoty Rodzin Guadalupiańskich.

 

W naszym kwartalniku systematycznie zamieszczamy treści skierowane do rodzin, przybliżaliśmy już również nieco funkcjonowanie Wspólnoty Rodzin Guadalupiańskich. W tym artykule chcemy podzielić się z Wami konkretnymi pomysłami i rozwiązaniami, które możecie wykorzystać w Waszej parafii lub wspólnocie.

 

Czym są Rodziny Guadalupiańskie?

Wspólnota Rodzin Guadalupiańskich wyrosła przy wspólnocie Guadalupe jako odpowiedź na potrzebę wzmacniania rodziny i realizacji duszpasterstwa rodzin. Obecnie naszą wspólnotę tworzy około 17 rodzin (łącznie ok. 80 osób, bo nasze rodziny są liczne), które regularnie spotykają się raz w tygodniu. Spotkania odbywają się we wtorki o godz. 17:15 przy Parafii Garnizonowej NPNMP w Lublinie. Wszystko zaczęło się od tego, że chcieliśmy prowadzić regularne zajęcia ewangelizacyjne dla małych dzieci. Kiedy zaczęliśmy je realizować, okazało się, że na spotkania wspólnie z dziećmi przychodzą rodzice (spotkanie trwało około godziny, więc wielu rodziców po prostu nie chciało wracać do domu po to, żeby za chwilę znów przyjeżdżać po swoje dzieci). Postanowiliśmy więc stworzyć propozycję również dla nich.

 

Posługa z dziećmi jest też dla młodych animatorów okazją do przygotowania się do założenia własnej rodziny.

 

Jak wygląda program duszpasterski?

Program duszpasterski realizowany jest oddzielnie dla czterech grup: młodszych dzieci do 5. roku życia, dzieci w wieku 6-10 lat, młodzieży od 10. do 14. roku życia oraz rodziców. Spotkania realizowane są zgodnie z ustalanym raz na semestr programem i opierają się np. o poznawanie najważniejszych objawień Maryi lub najważniejszych postaci biblijnych.

Poza tym Rodziny Guadalupiańskie dwa razy do roku wyjeżdżają na wspólne rekolekcje, w czasie których rodzice słuchają konferencji lub biorą udział w warsztatach, rozważaniu Słowa i modlitwie, natomiast dzieci i młodzież uczestniczą w aktywnych zajęciach. Rodziny organizują również inne wydarzenia duszpasterskie, np. Bal Wszystkich Świętych, Dzień Rodzin Guadalupiańskich, koncerty, musicale.

 

 

Czego potrzebujemy, żeby prowadzić program duszpasterski na wzór Rodzin Guadalupiańskich?

1. Przede wszystkim chęci i zawierzenia tego pomysłu Maryi

2. Około 2 godzin czasu wolnego w tygodniu (poza zajęciami warto wygospodarować sobie około pół godziny na spotkanie animatorów)

3. Co najmniej 4 chętnych animatorów lub w zależności od liczby dzieci (aby każda grupa miała przydzielonych animatorów)

4. 4 sal, w których będą mogły odbywać się zajęcia (jedna sala dla jednej z czterech grup)

 

Rodzina jest bardzo ważnym wymiarem wzrastania w wierze. Nie powinniśmy więc zapominać o jej potrzebach związanych z rozwojem duchowym.

 

Wśród nieco starszych dzieci bardzo dobrze sprawdza się wspólne przygotowanie biblijnych scenek.

 

Co daje rodzinom zaangażowanie w duszpasterstwo prowadzone zgodnie z pomysłem Wspólnoty Rodzin Guadalupiańskich?

- przede wszystkim środowisko wspólnych wartości i program duszpasterski zarówno dla dzieci, jak i rodziców,

- jednoczesne dostosowanie formy i treści przekazu do każdego członka rodziny, bez konieczności rozdzielania rodziny, dzięki czemu nie ma problemów z np. znajdywaniem kogoś do opieki lub dotarciem na spotkania, bo rodziny przybywają na spotkania wspólnie,

- zaangażowanie w szersze dzieła duszpasterskie – akurat przy naszej Wspólnocie Guadalupe, Rodziny pomagają i zaangażowane są w nasze dzieła ewangelizacyjne (np. w Musical „Życie Maryi” czy w Oratorium o Świętym Józefie, Musical „Fatima”), ale przy Waszej Parafii mogą robić coś na rzecz całej wspólnoty parafialnej (np. przygotowywać jasełka, misterium Męki Pańskiej, czuwania modlitewne, kiermasze na rzecz ubogich).

 

Już wkrótce na naszej stronie będziemy zamieszczać konkretne konspekty i materiały o realizacji zajęć, a jeśli macie jakieś pytania i chcielibyście prowadzić duszpasterstwo rodzin według tego pomysłu, zapraszamy do kontaktu z naszą animatorką, która odpowie na wszystkie pytania: Emilia Łabęcka, nr tel.: 512 563 621.

 

Proste kolorowanki są świetnym wstępem do rozmowy o Bogu z dziećmi.

 

Emilia Łabęcka

Odpowiedzialna za Wspólnotę Rodzin Guadalupiańskich.

Artykuły Emilii

Michał Czakon

Psycholog, pracuje z dziećmi i młodzieżą.

Artykuły Michała


Zamów Książkę nr 1

Zamów Książkę nr 2

VideoBlog Guadalupe

Logowanie

Wyłącznie dla członków Wspólnoty i jej Dzieł. Informacje: admin@guadalupe.com.pl

Kontakt

e-mail zespół:
zespol@guadalupe.com.pl
administrator strony: admin@guadalupe.com.pl