joomla templates top joomla templates template joomla

Oratorium o Świętym Józefie – Jak to się zaczęło?

Agnieszka Krasucka. Opublikowano w Numer 2019/04 (8)

Oratorium ma na celu przypomnieć o tym, jak ważnym Opiekunem rodzin jest Święty Józef.

 

Mój tata pracuje daleko, więc potrzebowałam opiekuna, który będzie mi „ojcował” i troszczył się o to, bym sobie poradziła w życiu. Wybrałam św. Józefa i muszę powiedzieć, że była to bardzo dobra decyzja. Gdy przeżywałam „Rok z Jezusem”, czyli czas rozeznania mojego powołania i nie koncentrowania się na relacjach z chłopakami, przestałam się modlić o dobrego męża.

 

Po jakimś czasie zaczęłam odmawiać Litanię do św. Józefa, gdyż rozeznałam, że moim powołaniem jest rodzina i chciałabym mieć męża podobnego do niego – wiernego, mężnego, pokornego i czystego. Św. Józef pomagał mi też w innych przyziemnych sprawach. Załatwił mi pracę, zaś ostatnio samochód dla Matki Bożej, który nam służy podczas posług. Modliłam się, by Pan Bóg przysłał mi kogoś, kto sprawę z samochodem załatwi od A do Z. Miałam obawy, że nie znając się na samochodach, zostanę oszukana. Parę dni po tej modlitwie odezwał się mój szwagier, zapewniając, że zajmie się tą kwestią. Znał on pewnego pana, który sprowadza samochody z Niemiec. Zaczęły się poszukiwania. Szwagier znalazł model, który był nieco droższy od reszty. Minął miesiąc. Pewnej nocy nie mogłam spać, co mi się bardzo rzadko zdarza, gdyż ciągle myślałam o tym samochodzie. Następnego dnia postanowiłam wycofać się z tego wszystkiego, albo zdecydować się na tamten model. Wybrałam drugie rozwiązanie i okazało się, że gdybym z kupnem poczekała jeden dzień dłużej, to samochodu by już nie było. Jestem wdzięczna św. Józefowi za łaskę znalezienia samochodu i dopilnowania sprawy do końca. Muszę dodać, że mój szwagier również modlił się za wstawiennictwem św. Józefa w tej intencji.

 

Oratorium współtworzone jest przez kilkadziesiąt osób: chórzystów i muzyków.

 

To Święty na nasze czasy, w których toczy się walka o rodzinę.

 

Św. Józef pomaga w rzeczach codziennych, ale jest także patronem rodziny. To Święty na nasze czasy, w których toczy się walka o rodzinę. Jest wzorem dla mężów i ojców. Przez przykład swej heroicznej czystości wyprasza łaski uwolnienia z najgorszych nałogów. Zachęcam, by obrać go za swojego patrona i opiekuna. Sam Bóg wybrał Go, by został Opiekunem Jezusa.

 

Sam Bóg wybrał św. Józefa, by został Opiekunem Jezusa.

 

Oratorium o Świętym Józefie wydane zostało na płycie CD przez studio nagraniowe „Fanfara”, prowadzone przez o. Juliana Śmierciaka OFM, któremu dziękujemy za pomoc w nagraniu i wydaniu płyty.

 

Oratorium o św. Józefie powstawało w kilku etapach. We wspólnocie wiele z nas modliło się za Jego wstawiennictwem o dobrych współmałżonków, dlatego napisałam melodię do Litanii do św. Józefa. Publicznie po raz pierwszy zaśpiewaliśmy Litanię w kościele Ojców Karmelitów pw. Św. Józefa w Lublinie 19 marca 2017 roku w uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP. Rok później wykonaliśmy pierwsze Oratorium o św. Józefie w Parafii św. Józefa w Lublinie. Niektóre piosenki powstały dawno temu, a niektóre zostały napisane specjalnie na ten Koncert. W 2019 roku wykonaliśmy Oratorium dwa razy – w Kaliszu podczas zjazdu Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny oraz w uroczystość św. Józefa w Archikatedrze Lubelskiej. Ten drugi koncert został nagrany i był transmitowany przez Telewizję Trwam. Niektóre z tych piosenek powstały w zabawny i niespodziewany sposób. „Męską modlitwę” napisałam razem z dziewczynami w czasie wolnym podczas posługi w Norwegii, a „Wybrani przez Pana” w trakcie podróży na posługę do Dukli. Duch Święty działa jak chce i czasami przychodzi z natchnieniem w niespodziewanym dla nas momencie. To uczy mnie słuchania Go na co dzień.

Aranżacje instrumentalne do utworów o św. Józefie wykonały Maria Jakubowska i Anna Szymczyk, a aranżacje wokalne wykonaliśmy razem z Pawłem Krasuckim. Całość dyrygowała Anna Szymczyk. W to dzieło włączyły się także Rodziny Guadalupiańskie, co również było symboliczne. Rozważania do Oratorium pochodziły m.in. ze słów św. Josemarii Escrivy de Balaguer, św. Alfonsa Liguoriego czy Encykliki św. Jana Pawła II Redemptoris Custos.

 

Orkiestrą i chórem tworzącym Oratorium dyryguje Anna Szymczyk.

 

Zachęcam wszystkich do modlitwy do św. Józefa – patrona dzisiejszych czasów. Módlmy się do niego szczególnie o czystość dla młodzieży, za małżeństwa i rodziny.

 

Modlitwa w intencji rodziny z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
Święty Józefie, Oblubieńcze Bogurodzicy Maryi, Opiekunie rodzin, Twojej ojcowskiej opiece powierzył Bóg swojego Syna i Jego Niepokalaną Matkę. Z największą miłością wypełniałeś obowiązki troskliwego Ojca i Opiekuna Najświętszej Rodziny. Powierzam Ci moją rodzinę, nasze prace, radości i cierpienia. Powierzam Ci moje dzieci (moich rodziców). Wprowadź Jezusa do naszego domu, pomóż przyjąć Go do naszych serc, uproś łaskę miłości, zgody i pokoju, aby nasza rodzina osiągnęła szczęście doczesne i wieczne. Amen.

 

 

Modlitwa o dobrego męża / o dobrą żonę:
Święty Józefie, dziękuję Ci, że jeszcze nie wyszłam za mąż (nie ożeniłem się).
Święty Józefie, Ty wiesz w Bogu, kto ma być moim mężem (żoną), pomóż mi spotkać tego człowieka.
Święty Józefie, spraw, żeby to był(a) dobry(a) mąż (żona), który(a) będzie mnie kochał(a) i szanował(a), jak Ty kochałeś i szanowałeś Maryję.
Święty Józefie, doprowadź do zerwania każdej znajomości, która nie podoba się Panu Bogu.
Święty Józefie, obiecuję Ci dochować czystości przed ślubem.
Święty Józefie, obiecuję dać pierwszemu mojemu dziecku przynajmniej jako drugie imię „Józef”.
Święty Józefie, obiecuję innym mówić, że tak dobrego męża (dobrą żonę) mam dzięki Tobie. Amen!

 


Zamów Książkę nr 1

Zamów Książkę nr 2

VideoBlog Guadalupe

Logowanie

Wyłącznie dla członków Wspólnoty i jej Dzieł. Informacje: admin@guadalupe.com.pl

Kontakt

e-mail zespół:
zespol@guadalupe.com.pl
administrator strony: admin@guadalupe.com.pl