joomla templates top joomla templates template joomla

Życie ludzkie jest cenne od poczęcia

 

W ostatnich miesiącach trudno nie zauważyć sporów, jakie toczą się o życie ludzkie, szczególnie o życie tych najmniejszych, nienarodzonych. Wiele osób może zadawać pytania: w którym momencie rozpoczyna się życie, od kiedy należy je chronić, a jeśli dziecko urodzi się poważnie chore lub będzie żyło tylko kilka godzin, czy nie lepiej zakończyć jego cierpienie zanim przyjdzie na świat? Szerząc kult Matki Bożej z Guadalupe, która jest m.in. patronką życia poczętego, nie możemy przejść obojętnie wobec tych pytań. Dlatego chcemy w kolejnych numerach kwartalnika pisać o tym, jak cenne jest każde życie już od POCZĘCIA. W niniejszym artykule przedstawię etapy rozwoju dziecka w łonie matki.

 

Miesiąc 1.

Już po połączeniu się komórek rozrodczych rodziców zostają określone cechy dziecka, takie jak: kolor włosów, skóry, oczu czy płeć. W 21. dniu zaczyna bić serce. W tym czasie wykształca się również pępowina oraz łożysko. Czwarty tydzień to początek ważnych układów narządów - powstają zawiązki m.in. płuc, wątroby, żołądka, nerek, trzustki. Formuje się tułów i głowa, a także usta, nos i kończyny górne. Pod koniec tego okresu maleństwo ma około 4 mm.

 

Miesiąc 2.

W tym miesiącu rozwija się mózg dziecka. Pojawiają się zawiązki oczu, uszu, zębów oraz kształtują się nóżki. Głowa staje się coraz większa. Pod koniec szóstego tygodnia obserwuje się pierwsze odruchy nerwowe, natomiast w siódmym tygodniu dzieciątko reaguje na dotyk w okolicach warg. Wobec tego może już w tym czasie odczuwać ból. W ósmym tygodniu kończy się proces organogenezy, czyli tworzenia narządów. W tym okresie mogą pojawić się poważne wady rozwojowe. Po dwóch miesiącach dziecko może mieć około 2 cm wzrostu, a jego waga może sięgać 2-3 g.

 

Miesiąc 3.

W trzecim miesiącu maluszek staje się coraz bardziej ruchliwy: ziewa, przeciąga się, marszczy brwi, pojawiają się odruchy połykania i ssania. Całe ciało reaguje na dotyk, jeśli odczuwa ból, to się broni. Wyczuwa nawet emocje i odruchy mamy, takie jak kaszel, kichanie i śmiech. Wszystkie narządy już funkcjonują: produkowane są krwinki, insulina, żółć oraz hormon wzrostu. Pomimo tego życie dziecka uzależnione jest od łożyska, dzięki któremu możliwa jest wymiana gazowa oraz odżywianie. Trzymiesięczne maleństwo może mieć nawet 9 cm wzrostu i ważyć 30 g.

 

Miesiąc 4.

Jest to okres bardzo aktywny dla dziecka, gdyż na ten miesiąc przypada największe tempo wzrostu. W czternastym tygodniu serduszko przepompowuje już 30 litrów krwi dziennie. Rozwija się mózg - zwiększa się jego powierzchnia i wzrasta ilość połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi. Zmienia się kształt twarzy oraz wydłużają się nóżki i tułów. U dziewczynek powstają komórki jajowe. Pod koniec miesiąca zaczynają pojawiać się brwi, rzęsy, paznokcie i włosy, a także powstają linie papilarne. Dziecko osiąga około 25 cm i waży nawet 20 dkg.

 

Dziecko ok. 4 miesiące od poczęcia

 

Miesiąc 5.

W tym czasie maleństwo może się stać jeszcze bliższe swoim rodzicom, ponieważ zaczynają być zauważalne jego ruchy. Można także usłyszeć bicie serduszka bez użycia słuchawki lekarskiej. Aktywność dziecka uzależniona jest od temperamentu, a także od prowadzonego przez mamę trybu życia. Odróżnia smaki poprzez połykanie większej ilości słodkich wód płodowych a unikanie słonych lub gorzkich (na smak wód płodowych ma wpływ dieta mamy). Jest również zainteresowane tym, co znajduje się wokół niego. Pod koniec piątego miesiąca dzieciątko może mieć około 30 cm i 40 dkg.

 

Miesiąc 6.

W szóstym miesiącu zwiększa się masa ciała, a jego proporcje przypominają już te po urodzeniu. Rozwija się słuch, kostnieje szkielet. Płuca wytwarzają surfaktant - substancję, która pomaga w nabieraniu i rozprężaniu się powietrza, a przez to rosną szanse na przeżycie poza organizmem matki. Zwiększa się ilość powiązań pomiędzy komórkami nerwowymi. Podczas snu następuje selekcja oraz zapamiętywanie odczuć, wrażeń. W tym czasie dziecko uczy się od mamy naprzemiennej aktywności.

 

Twarz dziecka ok. 6 miesięcy od poczęcia.

 

Miesiąc 7.

W trzecim trymestrze przede wszystkim zwiększa się masa ciała i rozwija się mózg (szczególnie część mózgu odpowiedzialna za inteligencję i osobowość). Co ciekawe, maluszek staje się na tyle silny, aby unieść jedną ręką ciężar, który odpowiada ciężarowi jego ciała. Otwiera powieki i zaczyna odróżniać ciemność od światła. Pod koniec siódmego miesiąca dzieciątko może ważyć ok. 1,35 kg, a po ukończeniu 28. tygodnia jest już w stanie przeżyć poza organizmem matki.

 

Miesiące 8-9.

W ostatnich tygodniach wzrasta masa ciała. Narządy są już dojrzałe, a maluszek nabywa odporność. Serce przetacza ok. 300 l krwi na dobę. Wzrasta także więź emocjonalna matki z dzieckiem. Pod koniec dziewiątego miesiąca najczęściej przekręca się głową w dół, aby bezpiecznie wyjść na świat. W momencie porodu wzrost niemowlaka wynosi ponad 50 cm, a waga może osiągnąć nawet 4,5 kg.

 

 

Nie ma już wątpliwości, że życie ludzkie rozpoczyna się w chwili poczęcia. Dzięki rozwojowi technologii, możemy coraz lepiej poznawać okres prenatalny. Postępy w medycynie przyczyniają się również do wczesnego wykrycia nieprawidłowości płodu oraz leczenia, także poprzez operacje wewnątrzmaciczne. Dlatego pamiętajmy w modlitwie o dzieciach, których życie jest zagrożone, o ich rodzicach, którzy mierzą się z obawami, wątpliwościami lub presją otoczenia oraz za lekarzy i personel medyczny, aby służył życiu każdego człowieka.

 

 

Bibliografia:

Zięba A., Urban K., Ejminowicz N. (red.). Ekologia prokreacji. Vademecum, wyd. III, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, Kraków 2021.

Biblioteczka Pro-Life: Od kiedy? Od poczęcia, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Drąg M., Broszura Genesis. Początek życia człowieka.

 

Anna Szymczyk

Absolwentka rachunkowości i finansów. Pracuje w szkole. Posługuje jako odpowiedzialna za sekcję instrumentalną, w redakcji kwartalnika Życie Maryi oraz jako animatorka przy wspólnocie Rodzin Guadalupiańskich.

Artykuły:

Zamów Książkę nr 1

Zamów Książkę nr 2

VideoBlog Guadalupe

Logowanie

Wyłącznie dla członków Wspólnoty i jej Dzieł. Informacje: admin@guadalupe.com.pl

Kontakt

e-mail zespół:
zespol@guadalupe.com.pl
administrator strony: admin@guadalupe.com.pl