Najświętsze Serce Jezusa – zmiłuj się nad nami!
| Metoda |
scenka z pytaniami |
| Potrzebne materiały |
dwa wydrukowane serca: normalne i Serce Jezusa, strój dla św. Małgorzaty i Jezusa (biała alba i czerwony szal, Serce przyklejone na albę), klej, nożyczki, blok techniczny kolorowy, kredki, flamastry itp. |
| Wiek dzieci |
7-10 lat |
| Czas trwania |
45 minut |
Cel ogólny:
Poznanie treści o Sercu Jezusa.
Przebieg zajęć:
1. Prezentacja obrazków
Animator trzyma dwa obrazki (normalne serce i Serce Jezusa z cierniową koroną i przebite włócznią).
Zadajemy pytania:
- Co jest na obrazku?
- Czym się różni jedno serce od drugiego?
- Czyje są to serca?
- Dlaczego Serce Jezusa jest otoczone cierniami i przebite?
2. Scenka przedstawiona przez animatorów
Osoby: Św. Małgorzata Maria Alacouqe, Pan Jezus, Narrator
Narrator: Posłuchajcie uważnie! Ponad 300 lat temu, w XVII wieku, we Francji żyła dziewczynka o imieniu Małgorzata. Dziewczynka z całego serca kochała Pana Jezusa. Jako czteroletnie dziecko potrafiła trwać długo na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, w którym jest obecny Pan Jezus. Gdy była dorosła, mając 24 lata, została siostrą zakonną.
Do sali wchodzi Małgorzata i zaczyna się modlić. Po chwili wychodzi Jezus i pokazuje swoje Serce.
Jezus: Moje Boskie Serce tak płonie miłością ku ludziom, że nie może dłużej utrzymać tych płomieni gorejących zamkniętych w Moim łonie. Ono pragnie rozlać je za twoim pośrednictwem i wzbogacić ludzi swymi Bożymi skarbami.
Narrator: Małgorzata zobaczyła, że to płonące miłością Najświętsze Serce otoczone było cierniami, które raniły Je ze wszystkich stron. Ciernie oznaczały grzech i niewdzięczność ludzi.
Małgorzata cały czas patrzy na Jezusa.
Jezus: Pragnę, by obchodzono święto ku czci Mojego Serca w piątek, w następnym tygodniu po uroczystości Bożego Ciała. Chcę, aby w tym dniu przystępowano do Komunii św., wynagradzając za grzechy swoje i innych ludzi.
Narrator: Pan Jezus polecił także, aby przyjmować Jego Ciało i Krew w Komunii św. przez dziewięć pierwszych piątków miesiąca.
Jezus: Drogie dzieci! Bardzo Was kocham i pragnę, abyście zbliżali się do mojego Najświętszego Serca.
Zadajemy pytania:
- Co Jezus pokazał św. Małgorzacie?
- Czego pragnie Jezus, objawiając się św. Małgorzacie?
- Jakie znacie nabożeństwa do Serca Jezusowego?
- Dlaczego Jezus pokazał nam swoje Serce?
3. Tworzenie laurki – Jestem w sercu Jezusa
Kartkę z kolorowego papieru A4 składamy na pół, w środku na pierwszej stronie piszemy imię dziecka (np. Zosia, Jaś) i pod nim piszemy „Jesteś w Sercu Jezusa”, obok przyklejamy wycięte serce i piszemy w nim imię Jezus, przód karki możemy udekorować w dowolny sposób.
4. Piosenka na koniec:
Ojcze, kocham Cię, Ojcze (tekst na stronie www.guadalupe.com.pl – śpiewnik, nagranie można odnaleźć na YouTube – Wspólnota Guadalupe).

Realizacja zajęć w oparciu o opisany tutaj konspekt. Rekolekcje Rodzin Guadalupiańskich w Zembrzycach (sierpień 2021).







