joomla templates top joomla templates template joomla

W Pracowni u św. Józefa

Opublikowano w Numer 2024/01 (25)

 

Prace wykonane w czasie warsztatów w Pracowni świętego Józefa.

 

We wrześniu 2023 roku powstało wyjątkowe miejsce na mapie Lublina, w którym organizowane są różnorodne warsztaty rodzinne. Miejsce to nosi nazwę Pracownia św. Józefa przy Karmelitach Bosych.

 

„Odrobina tej czystej miłości jest bardziej wartościowa przed Bogiem i wobec duszy i więcej przynosi pożytku Kościołowi niż wszystkie inne dzieła razem wzięte, chociażby się nawet zdawało, że dusza nic nie czyni”.
św. Jan od Krzyża (PD 29,2)

 

Działalność Pracowni zaczęła się od warsztatów snycerskich. Co środę wieczorem spotykali się ojcowie z synami i uczyli się sztuki snycerskiej. Z czasem przeistoczyło się to w spotkania rodzin, w towarzystwie karmelitów. Rzeźbiły w drewnie nie tylko dzieci, ale także rodzice. Spotkania, rozmowy, ktoś przyniósł ciasto, ktoś inny zadbał o picie – wszystko działo się bardzo spontanicznie, pozytywnie. Praca, skupienie i wspólny rodzinny czas, tak jak święty Józef pracował rękami, tak pracowały tu rodziny. Z czasem coraz więcej osób i rodzin pytało o warsztaty, spotkania. Stąd pomysł stworzenia miejsca na stałe i założenie Fundacji Pracownia św. Józefa przy Karmelitach Bosych.

Opiekunem i Patronem Fundacji jest św. Józef – Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, pokorny i cichy Cieśla z Nazaretu, a miejscem – Sanktuarium przy Karmelitach Bosych w Lublinie. Zdaniem Ojca Przeora Karmelitów Bosych w Lublinie Piotra Jackowskiego: „Z osobami zaangażowanymi w Pracownię święty Józef ma możliwość czynić dużo dobra w naszym mieście”.

Celem powołania Pracowni św. Józefa przy Karmelitach Bosych, było stworzenie miejsca spotkania z Bogiem, drugim człowiekiem i z samym sobą, a także przestrzeni, wokół której powstaje wspólnota ludzi patrzących w kierunku Boga, rozwijających talenty poprzez obecność, słuchanie, modlitwę i pracę. Jak mówi Ojciec Przeor: „Patrząc już z pewnej perspektywy czasu, można powiedzieć, że to dzieło św. Józefa. Przychodziły tu osoby z pragnieniami, wizjami, potrzebami i rozmawialiśmy. Od drobnych wyrazów miłości chrześcijańskiej poprzez skromne warsztaty snycerskie i osoby o wielkim sercu, które nie szczędziły swojego czasu, a niektóre i środków materialnych, powstało dzieło, jakim jest Fundacja Pracownia św. Józefa”. W statucie Pracowni widnieje deklaracja: „Mamy pragnienie, aby bardziej zbliżać się do Boga i do Niego należeć, troszczyć się o Jego chwałę. Chcemy, naśladując św. Józefa w pokorze, służąc drugiemu człowiekowi i trwając w prostocie, wypełniać Wolę Bożą oraz wzrastać w duchowości karmelitańskiej pod płaszczem św. Józefa”.

W Pracowni św. Józefa wspieramy rozwój talentów dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadząc warsztaty malarskie, snycerskie, ikonograficzne, językowe oraz wiele innych. Od lutego można też przyjść do Pracowni na warsztaty teatralne, dziennikarskie, śpiewu, rysunku architektonicznego, projektowania, linorytu, szydełkowania, upcyklingu, szycia i cerowania. Organizujemy warsztaty rodzinne oraz integracyjne grupowe. Wspieramy także rodziny wielodzietne oraz lokalnych artystów. Tutaj w Pracowni u św. Józefa każdy ma warsztat nie tylko swoich umiejętności, ale także relacji z ludźmi i z Bogiem. Jak dodaje Ojciec Piotr: „Pracownia stwarza przestrzeń dla człowieka, aby mógł doświadczyć dotknięcia Bożej dobroci i pod troskliwą opieką św. Józefa, czyli Jego współpracowników, rozwijać się”.

 

 

Praca powstała podczas warsztatu „Twórcze kobiety”.

 

Pracownicy Pracowni Św. Józefa

Artykuły:

Zamów Książkę nr 1

Zamów Książkę nr 2

VideoBlog Guadalupe

Logowanie

Wyłącznie dla członków Wspólnoty i jej Dzieł. Informacje: admin@guadalupe.com.pl

Kontakt

e-mail zespół:
zespol@guadalupe.com.pl
administrator strony: admin@guadalupe.com.pl