joomla templates top joomla templates template joomla

„Chodź za Mną!” - 30. Mladifest w Medjugorje

Anna Romaniuk. Opublikowano w Numer 2019/03 (7)

Wspólnota Guadalupe i Przyjaciele pod figurą Maryi na Górze Objawień.

 

Medjugorje – sierpień 2019… Pełnia lata, wakacje, urlopy. W Polsce czas pieszych pielgrzymek do stóp Matki Boskiej Jasnogórskiej – od wieków Królowej Narodu Polskiego. W Medjugorje 30. Mladifest, modlitewne spotkanie łączące kilkadziesiąt tysięcy młodych z 80 krajów z całego świata, w tym (w szczytowym momencie) także ponad 2 miliony internautów śledzących to wydarzenie.

 

Do Medjugorje od 1981 roku pielgrzymują miliony ludzi, aby do Królowej Pokoju zanieść intencje i doświadczyć miłości, nawróceń, uzdrowień. Tegoroczny festiwal wpisał się w rok, w którym papież Franciszek w maju zezwolił na pielgrzymki, które od tego momentu mogą być oficjalnie organizowane przez diecezje czy parafie, a nie (jak dotychczas) przez osoby prywatne. Stało się to rok od mianowania bp. Henryka Hosera wizytatorem apostolskim dla parafii w Medjugorje. Wydawałoby się, że wierni, w tym osoby duchowne, oczekiwali na to światło i stanowisko Głowy Kościoła.

 

1 sierpnia br. we Mszy Św. inauguracyjnej Mladifest brało udział ponad 600 kapłanów, a także 14 biskupów i kardynałów, w tym z Watykanu (Wikariusz Papieski dla Diecezji Rzymskiej kard. Angelo de Donatis).

Każdego dnia, począwszy od 1 aż do 6 sierpnia, miały miejsce konferencje, świadectwa, Różaniec, a przede wszystkim Msza Święta, podczas której Słowo Boże głosił jeden z obecnych biskupów. Pierwszego dnia główny celebrans wskazał na Ducha Świętego jako źródło mądrości i odnowy serc, co było możliwe podczas Adoracji Pana Jezusa.

 

Młodzież adorująca Krzyż przy blasku świec.

 

2 sierpnia celebrans podkreślił w homilii, że młodzi ludzie szukają celu życia, zaś Jezus jest jego źródłem. Zjednoczenie z Bogiem-Źródłem następuje poprzez sakrament pokuty i pojednania. Tego dnia również adorowaliśmy Krzyż Jezusa Chrystusa.

 

W pierwszą sobotę miesiąca, 3 sierpnia, oddaliśmy cześć Maryi, Ona zaś dotknęła serca każdego z nas podczas procesji z figurką Matki Bożej Królowej Pokoju. Nieodłącznym elementem dnia była Msza Święta. Podczas Homilii padł akcent na wolność, której każdy poszukuje, często jednak nie znając jej granic. Natomiast Bóg dał nam dziesięć „słów życia” – przykazań i wskazówek, które uczą, jak odróżnić dobro od zła.

 

4 sierpnia, niedziela – Dzień Zmartwychwstania. Podczas Mszy Świętej celebrans zwrócił uwagę, że młodzi przyjeżdżają do Medjugorja szukając swego „ja”, a Maryja kieruje do swego Syna, gdyż On jest prawdziwą wartością.

 

5 sierpnia podczas homilii akcent padł na głoszenie Ewangelii szczególnie wśród młodych, co należy czynić z łagodnością, tak jak posłuszna Bogu Maryja – „ikona wiary”. Mszę Św. tego dnia koncelebrowało ponad 700 kapłanów. Homilię wygłosił Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji Abp Rino Fisichella.

 

6 sierpnia, na zakończenie 30. Mladifestu, Msza Święta sprawowana była na Górze Krizevac, gdzie w 1934 roku parafianie wznieśli krzyż, na którym wyryto napis: „Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi rodzaju ludzkiego na znak wiary, miłości i nadziei, na pamiątkę 1900. rocznicy Męki Jezusowej”.

Od lat do Medjugorja przybywają pielgrzymi z całego świata, w tym głównie z Polski, Włoch, a coraz częściej z zsekularyzowanej Europy Zachodniej, gdyż tutaj doświadczają nawrócenia i pokoju serca.

 

Medjugorje to miejsce, gdzie doświadcza się pokoju serca.

 

Franciszkanie, jako gospodarze parafii św. Jakuba w Medjugorju, stworzyli program nabożeństw, który od lat przynosi owoce i jest przykładem dla innych parafii. Opiera się na codziennej wieczornej Eucharystii poprzedzonej rozważaniem Tajemnic Radosnych i Bolesnych Różańca świętego. Tuż po Mszy Świętej na klęczkach odmawiana jest Koronka Pokoju – „Wierzę w Boga” i 7 razy „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo i „Chwała Ojcu”, po czym następuje poświęcenie dewocjonaliów, odmawianie Tajemnic Chwalebnych, zaś w zależności od dnia tygodnia: modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała (jako dziękczynienie za Eucharystię), Adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a w piątki Adoracja Krzyża. Poza dniami wyznaczonymi, wierni mają możliwość adorowania Jezusa w Najświętszym Sakramencie w kaplicy. Medjugorje z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze wiernych doznających pokoju serca i radości ducha.

Medjugorje bez wątpienia jest miejscem, które wyznacza kierunek nowej ewangelizacji. Według Biskupa Hosera „Jesteśmy świadkami nowej dynamiki nowej ewangelizacji. Medjugorje proponuje nowy model nowej ewangelizacji” oraz „Medjugorje to dziś duchowe płuca Europy, gdzie miliony ludzi odkrywają Boga i piękno Kościoła”. To tutaj ludzie poszukują sensu życia. Nie bez powodu więc Medjugorje nazywane jest „Konfesjonałem Świata”. Przy ponad 50 konfesjonałach ciągną się kolejki. To z Medjugorja Maryja – Królowa Pokoju – daje nam 5 „kamieni” przeciwko Goliatowi tego świata (szatanowi): Różaniec (modlitwę sercem), post, rozważanie Pisma Świętego, spowiedź i Eucharystię.

Królowo Pokoju – módl się za nami.

 

„Medjugorje to dziś duchowe płuca Europy, gdzie miliony ludzi odkrywają Boga i piękno Kościoła”

 

Anna Romaniuk

Pracuje jako urzędnik. We Wspólnocie Guadalupe posługuje śpiewem, jako animatorka w Rodzinach Guadalupiańskich oraz w redakcji kwartalnika „Czas Maryi”.

Artykuły:

Zamów Książkę nr 1

Zamów Książkę nr 2

VideoBlog Guadalupe

Logowanie

Wyłącznie dla członków Wspólnoty i jej Dzieł. Informacje: admin@guadalupe.com.pl

Kontakt

e-mail zespół:
zespol@guadalupe.com.pl
administrator strony: admin@guadalupe.com.pl