joomla templates top joomla templates template joomla

Patrzcie, jak oni się miłują!

Emilia Łabęcka. Opublikowano w Numer 2018/01 (2)

 

Wywiad z odpowiedzialną za Wspólnotę Dzieci Guadalupiańskich – Emilią Łabęcką.

Rozmawia Karol Staszczyk

 

Czym jest Wspólnota Rodzin Guadalupiańskich?

Wspólnota Rodzin Guadalupiańskich jest wspólnotą, która powstała przy Wspólnocie Guadalupe. Gromadzi rodziny, małżeństwa, młodzież i dzieci. Rodziny spotykają się w każdy czwartek o godzinie 17:00 przy Parafii Garnizonowej Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie. Jest to również jedna z posług Wspólnoty Guadalupe, której celem jest ewangelizacja i krzewienie kultu Matki Bożej z Guadalupe oraz uwielbianie Jezusa razem z Niepokalaną.

 

Jak powstała?

Wspólnota Rodzin Guadalupiańskich powstała w 2016 roku, a dokładnie 31 października. Tego dnia zorganizowaliśmy Bal Wszystkich Świętych. Chętne rodziny przybyły ze swoimi pociechami, przebranymi za wybranego świętego.

Jednak historia tutaj się nie kończy. Bo Duch Święty z Maryją przygotowali już wszystko (i nas również) do tego zadania. Osobiście byłam bardzo zaskoczona, że Pan Bóg postawił akurat taki cel naszej Wspólnocie. Pamiętam, że po którymś z Uwielbień w Archikatedrze (chyba we wrześniu), Agnieszka, czyli lider naszej wspólnoty, wzięła mnie na bok i opowiedziała, co się wydarzyło. Okazało się, że przyszła do niej Pani z pytaniem, czy jej dziecko może przychodzić na nasze spotkania formacyjne. Agnieszka odpowiedziała, że... będziemy organizować takie spotkania z dziećmi. Zapytała mnie, co o tym myślę. Stwierdziłam, że to dobry pomysł i powinniśmy spróbować. Następnie na naszej stronie pojawiła się informacja o spotkaniach dla najmłodszych. Rodzice dzwonili do mnie i zgłaszali swoje dzieci. I tak stworzyliśmy grupkę dzieci guadalupiańskich („guada-dzieci”). Powiem Wam, że sama nie wiedziałam, jak to ma wyglądać, jak prowadzić takie spotkania, ale Maryja i Duch Święty wiedzieli i wszystkim się zajęli. Przychodziły do nas dzieci w wieku od 3 do 12 lat razem z rodzicami.

I tu nasuwało się pytanie: co zrobić z rodzicami, którzy czekali „pod drzwiami”? Duch Święty nas oświecił. Zaczęliśmy organizować zajęcia dla rodziców. I powoli z Bożą pomocą wszystko się układało. Potem ustaliliśmy podział wiekowy: dzieci młodsze (3-10 lat) i starsze (11-15 lat). Teraz, gdy przypominam sobie powstawanie WRG, to uświadamiam sobie, że Maryja cały czas czuwała nad tym dziełem i kształtowała je. Wszystko po to, aby nasza Wspólnota podjęła się ewangelizacji rodzin.

 

Dlaczego jest to wspólnota nastawiona na rodzinę? Czy ma to związek z Matką Bożą z Guadalupe?

Nasuwa mi się tylko jedna odpowiedź - Maryja chciała, żeby to była wspólnota nastawiona na rodzinę. Matk Boża z Guadalupe, która jest patronką życia poczętego i w swoim wizerunku jest w stanie błogosławionym, pragnie, aby każde życie było chronione. Również na obrazie w źrenicy Maryi jest scena ukazująca moment utworzenia wizerunku na płaszczu Juana Diego, gdzie w samym centrum również odnajdujemy rodzinę - mężczyznę, kobietę i dziecko. Maryja prosi, abyśmy bronili ludzkiego życia, które jest najcenniejszym darem Boga, oraz abyśmy chronili rodziny, żeby wzrastały w miłości i pogłębiały ją w relacji z drugim człowiekiem.

 

Matka Boża z Guadalupe, która jest patronką życia poczętego i w swoim wizerunku jest w stanie błogosławionym, pragnie, aby każde życie było chronione.

 

W jaki sposób jej członkowie wzrastają w wierze? Czy ma im to pomagać w wychowaniu dzieci? W jaki sposób jest prowadzona formacja?

Członkowie wspólnoty, czyli rodzice i dzieci, wzrastają w wierze poprzez spotkania i prowadzoną formację. Na spotkaniach rodzice dzielą się swoimi świadectwami oraz doświadczeniami, rozważają Słowo Boże, które ich umacnia, a w lutym rozpoczęli Seminarium Odnowy Wiary. Wierzę, że spotkania pomagają rodzicom w wychowaniu dzieci tak, aby stały się „solą dla ziemi i światłem dla świata”.

Dzieci na spotkaniach, które są prowadzone przez animatorów - członków Wspólnoty Guadalupe, pogłębiają swoją miłość do Boga i Maryi. Animatorzy przedstawiają sceny z życia Jezusa i Maryi, przybliżają postaci świętych. Razem z dziećmi śpiewają, tańczą, rysują i… się bawią. Przecież ten czas ma być dla nich radosny. Przekazujemy ważne treści, dostosowując się do wieku naszych wychowanków. Chodzi nam o to, żeby już od najmłodszych lat czuły troskę i obecność Kościoła. Warto wspomnieć, że każde spotkanie rozpoczynamy i kończymy „rodzinną”, wspólną modlitwą.

 

Kto zajmuje się wspólnotą? Czy ma własnego duszpasterza? Kim są animatorzy?

Ja zajmuję się organizowaniem spotkań dla dzieci i młodzieży, a także utrzymuję kontakt z rodzicami, czyli przekazuję im wszystkie informacje dotyczące spotkań, formacji lub wydarzeń, które organizujemy. Informacje przekazuję telefonicznie, a ogłoszenia zamieszczam na stronie internetowej (każdy rodzic ma własne konto). Natomiast Agnieszka zajmuje się spotkaniami dla rodziców i ich formacją. Wspólnota RG ma duszpasterza, jest nim ks. Jerzy Krawczyk – wikary parafii Garnizonowej. Animatorzy są członkami Wspólnoty Guadalupe. Razem ustalamy program spotkań dla dzieci.

 

Musical Fatima przygotowany przez Rodziny Guadalupiańskie

 

W jaki sposób wspólnota owocuje? Czy mogłabyś nam powiedzieć o dziełach podejmowanych przez wspólnotę?

Wspólnota szybko zaowocowała swoimi dziełami. Za najważniejsze można uznać „Musical Fatima”. Jego historia powstania jest ciekawa i trochę zabawna. W 2017 roku przeżywaliśmy 100-lecie objawień fatimskich i oczywiście od razu przyszło mi do głowy, żeby zrobić małe przedstawienie z dziećmi. Myślałam o krótkiej scence, o ukazaniu objawienia z pomocą dzieci. Chciałam, żeby rodzice zobaczyli ten niezwykły występ. Lecz Duch Święty razem z Maryją zaskoczyli mnie ponownie, ponieważ, gdy powiedziałam o tym Agnieszce, ona poszła o krok dalej i oznajmiła, że zrobimy przedstawienie dla zdecydowanie większej publiczności, czyli w Amfiteatrze na Poczekajce! Oznaczało to, że trzeba napisać scenariusz i wszystko zorganizować. Szczerze mówiąc, to nie miałam pojęcia, jak to będzie, ale ufałam i wierzyłam, że to plan Matki Bożej. Duch Święty dopomógł i napisałyśmy scenariusz. Rozpoczęły się próby...
Po raz pierwszy musical wystawiliśmy w Amfiteatrze na Poczekajce 31 maja 2017 r.. Piosenka „Niepokalane Serce Maryi”, śpiewana na zakończenie przedstawienia, stała się Hymnem XXXIX Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Potem powstały kolejne piosenki Agnieszki i zaprezentowaliśmy go ponownie 10 grudnia 2017 roku. podczas Dni Guadalupiańskich.

Wszyscy bardzo się zaangażowali w to dzieło. Na pewno byli przejęci swoimi rolami, ale widziałam, że cieszą się przede wszystkim ze służby Maryi. Dziękowali za możliwość uczestnictwa w tym dziele ewangelizacyjnym. Mówię tak, ponieważ scenariusz został opracowany na podstawie relacji s. Łucji dos Santos. Tym samym nie tylko przywołuje wydarzenia z poprzedniego wieku, ale także promuje orędzie, nawołujące do pokuty i nawrócenia. Właśnie o to chodziło! Niech wszyscy wiedzą, że Maryja przychodzi ratować swoje dzieci i musimy Jej w tym pomóc.

Wracając do pytania... Rodziny również posługują na niektórych uwielbieniach czy organizowanych wydarzeniach. Były z nami 3 maja na Jasnej Górze, 11 czerwca na Marszu dla Życia i Rodziny. Wspierały chór w trakcie oratorium.

 

Rodziny Guadalupiańskie posługują muzycznie w trakcie Dni Guadalupiańskich.

 

Co wspólnota wnosi w życie rodzin?

Trzeba zapytać jej członków. Z mojej perspektywy opieka nad wspólnotą przynosi wiele radości i jestem wdzięczna Maryi, że cały czas wspomaga nas i kształtuje. Wierzę, że rodziny poprzez spotkania i formację wzrastają w miłości i pogłębiają swoje relacje z Bogiem, że miłują się wzajemnie tak, jak Pan ich umiłował. Widzę także ich zadowolenie i wdzięczność. Życzę wszystkim, byśmy stali się żywym obrazem Bożej miłości!

 

Czy można dołączyć do wspólnoty?

Oczywiście. Zapraszam wszystkich chętnych na nasze czwartkowe spotkania. Potrzebne informacje znajdziecie na naszej stronie internetowej: www.guadalupe.com.pl w zakładce „Rodziny Guadalupiańskie”.

 

Chwała Panu i cześć Maryi za dzieło Wspólnoty Rodzin Guadalupiańskich!

 

 


Zamów Książkę nr 1

Zamów Książkę nr 2

VideoBlog Guadalupe

Logowanie

Wyłącznie dla członków Wspólnoty i jej Dzieł. Informacje: admin@guadalupe.com.pl

Kontakt

e-mail zespół:
zespol@guadalupe.com.pl
administrator strony: admin@guadalupe.com.pl