joomla templates top joomla templates template joomla

10-lecie Wspólnoty Guadalupe

Pierwsza wspólnotowa pielgrzymka do Medjugorje (2013).

 

W tym roku nasza Wspólnota przeżywa 10- lecie swojego powstania. Dziękujemy Bogu za ten czas formacji i posługi. Szczególnie piękne jest to, że Maryja wybrała nas, by zdobywać dla Niej świat, tak jak to czynili św. Jan Paweł II i św. Maksymilian Maria Kolbe. Nikt nie znalazł się tu przypadkowo i każdy członek jest cegiełką, która stara się ofiarować swoje talenty, by służyć Bogu i Maryi i budować Królestwo Boże.

 

Kim jesteśmy?

Wspólnota „Guadalupe” powstała w 2013 r. w Lublinie jako owoc Spotkań Guadalupiańskich skupionych wokół Matki Bożej z Guadalupe, patronki życia. Misją Wspólnoty jest uwielbienie Boga razem z Maryją oraz krzewienie kultu Matki Bożej z Guadalupe. W 2016 roku powstała również Wspólnota Rodzin Guadalupiańskich. Naszą siedzibą jest Archikatedra Lubelska, a obecnym duszpasterzem – ks. Piotr Wojtysiak.

 

Dzieło Boże.

Podczas tych 10 lat nasza Wspólnota doświadczyła wielu kryzysów i trudów. Gdy powstała, wiedziałam, że to dzieło Maryi, ponieważ nie był to mój pomysł. Spotkania Guadalupiańskie rozpoczęła moja mama jako podziękowanie za cud uzdrowienia po wypadku samochodowym w Meksyku. Na tych spotkaniach powstawał zespół, który raz do roku grał i śpiewał dla Matki Bożej. Później ks. Adam Lewandowski, ówczesny proboszcz Archikatedry Lubelskiej, zapragnął, by był tam zespół, który będzie śpiewał na cześć Boga i Maryi. Zwrócił się z tą prośbą do mnie. Po rozeznaniu tego z moim ówczesnym kierownikiem duchowym postanowiłam założyć zespół o nazwie „Guadalupe”. W tym czasie nagrywaliśmy naszą pierwszą płytę „Na nowo pragnę“. Osoby zaangażowane w nagrania pomagały w Spotkaniach Guadalupiańskich, dlatego obrałam Maryję z Guadalupe na naszą Patronkę. Później ks. prof. Adam Rybicki zaproponował, że „zrobi z nas wspólnotę“ i przez rok prowadził dla nas formację. Naszą formację w późniejszym czasie prowadzili również inni wspaniali kapłani: ks. Adam Rybicki, ks. Tomasz Makarewicz SAC, ks. Jerzy Krawczyk, ks. Daniel Chomontowski, ks. Wojciech Mazur i ks. Łukasz Sidor. Także kolejne „duże dzieła“ naszej Wspólnoty (musicale, oratoria, rekolekcje) powstawały za przyczyną innych osób. „Duże“ jest w cudzysłowie, ponieważ największe dzieła dzieją się w sercu i są niewidoczne dla ludzi. Jedynie Bóg widzi nasze serca. Często większą wartością w Bożych oczach była posługa w przysłowiowym małym Pścimowie niż „wielki“ koncert na scenie. W ewangelizacji liczy się nasze czyste serce, oddanie, ofiara, wynagradzanie, cierpienie, modlitwa, pokora – a to widoczne jest jedynie dla Boga.

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu podczas Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Cecylianka (2013).

 

Nasz charyzmat

Od początku założenia zespołu pragnęliśmy adorować Najświętszy Sakrament i robić to razem z Maryją z Guadalupe. Ona nosi Jezusa w Swoim łonie i jest nieustannie z Nim zjednoczona. Jest Żywym Tabernakulum. Maryja poprzez swoje sługi od początku pomagała nam, wskazując na to, jak mamy się formować. W listopadzie 2013 r., miesiąc po powstaniu Wspólnoty, otrzymaliśmy od diakonów organizujących „Cecyliankę“, na której śpiewaliśmy, egzemplarze Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. Dla mnie był to znak, że Maryja pragnie, byśmy byli jej niewolnikami z miłości. Dlatego od tego czasu co roku ponawiamy nasze zawierzenie się Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi według św. Ludwika Marii Grignon de Montforta. Również po nagraniu pierwszej płyty dostaliśmy propozycję wyjazdu do Medjugorje, co umocniło nasz charyzmat uwielbienia Boga razem z Maryją. Dzięki wizycie w Medjugorje przejęliśmy proste zasady, które są podstawą naszej formacji. Codzienna modlitwa różańcowa, Msza Święta częściej niż tylko w niedzielę, adoracja Najświętszego Sakramentu, rozważanie Słowa Bożego, spowiedź raz w miesiącu oraz post w piątki. Nasza Wspólnota przyjęła szczególny rodzaj postu – nieuczestniczenie w zabawach i niepicie alkoholu w piątki, a także podczas posług i rekolekcji wspólnotowych. Ofiarujemy to wszystko Matce Bożej, by wynagradzać Jej Niepokalanemu Sercu.

 

W ewangelizacji liczy się nasze czyste serce, oddanie, ofiara, wynagradzanie, cierpienie, modlitwa, pokora – a to widoczne jest jedynie dla Boga.

 

Ku rodzinie

Matka Boża z Guadalupe jest Patronką Życia Poczętego, jak również Patronką Rodzin. W Jej źrenicy znajduje się, oprócz św. Juana Diego, księdza biskupa, jego tłumacza, Murzynki, również – rodzina. Jest to szczególny znak na dzisiejsze czasy, kiedy ta podstawowa komórka społeczna jest atakowana w najbardziej zawzięty sposób. W 2016 roku zapragnęliśmy, by powstała Wspólnota Dzieci Guadalupiańskich. Dzięki dzieciom na spotkania przyciągnęliśmy rodziców, którzy też zapragnęli się formować. Matka Boża znów wybrała najmniejszych, by przyprowadzić innych do siebie. Dziś Wspólnota Rodzin Guadalupiańskich liczy ponad 20 rodzin i rozwija się prężnie w dziele ewangelizacji.

 

Ruch Wieczerników Różańca Rodzinnego

Podczas naszych posług, gdzie najczęściej prowadzimy uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem, zapragnęliśmy zawierzać Niepokalanemu Sercu Maryi wszystkie osoby i parafie, do których nas zapraszają. Używaliśmy do tego „Aktów Oddania się Niepokalanej“ z Niepokalanowa. Jednakże po jakimś czasie zrozumiałam, że trzeba Maryi też dawać coś od siebie. Najlepsze jest to, o co sama nas prosi – Różaniec. Dlatego za przykładem o. Patryka Peytona postanowiliśmy stworzyć program dla parafii, który pomoże ludziom zrozumieć potrzebę modlitwy różańcowej w rodzinach. Wiele rodzin z naszej Wspólnoty jest w Ruchu Wieczerników Różańca Rodzinnego i daje świadectwo, jak bardzo Różaniec zmienia oblicze ich ogniska domowego. Zachęcamy do modlitwy również Ciebie i Twoją rodzinę! (Więcej na: www.guadalupe.com.pl/wieczerniki-rozanca-rodzinnego).

 

Wspólnota Guadalupe i Rodzin Guadalupiańskich zjednoczona w modlitwie różańcowej. Rekolekcje w Jarosławiu (2022).

 

Plany – Centrum Guadalupiańskie

W przyszłości chcielibyśmy dalej służyć Maryi. Mamy nadzieję, że poprowadzi nas, by stworzyć Centrum Guadalupiańskie, gdzie będzie bardziej znana, kochana i dzięki któremu ludzie będą słuchać Jej głosu, który wzywa nas do modlitwy różańcowej, postu, pokuty i ofiary. Więcej o nim: https://guadalupe.com.pl/wspolnota/centrum-guadalupianskie.

 

Jak nas wspomóc?

Dziękujemy wszystkim, którzy się za nas modlą i wspierają naszą Fundację Guadalupe, dzięki której możemy realizować wszystkie wymienione dzieła Maryi, czyli dzieła Boże. Od początku działamy jako wolontariat dla Matki Bożej, dlatego każda ofiara jest przekazywana na działalność ewangelizacyjną naszej Wspólnoty.

 

Bóg zapłać!

 

 

Wspólnota Guadalupe i Rodzin Guadalupiańskich podczas wspólnej posługi w Siemianowicach Śląskich (2018).

 


Zamów Książkę nr 1

Zamów Książkę nr 2

VideoBlog Guadalupe

Logowanie

Wyłącznie dla członków Wspólnoty i jej Dzieł. Informacje: admin@guadalupe.com.pl

Kontakt

e-mail zespół:
zespol@guadalupe.com.pl
administrator strony: admin@guadalupe.com.pl